Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny. Wtedy spotykamy się z rodziną przy wspólnym stole, podczas wieczerzy wigilijnej, rozmawiamy i spędzamy miło czas. Oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia to okres wielu przygotowań nie tylko kulinarnych i porządkowych, ale i duchowych. Boże Narodzenie poprzedza okres zwany adwentem, jest to czas radosnego oczekiwania, refleksji nad własnym życiem, której tak często brakuje nam z powodu braku czasu i natłoku obowiązków. Ten radosny czas warto wykorzystać na chwilę osobistych przemyśleń oraz załagodzenia istniejących tak często w naszym najbliższym otoczeniu waśni i sporów, aby spokojnie przeżyć święta.

Generalnie,  pomimo zimowej pory, jest to okres bardzo rodzinny i ciepły. W Polskiej tradycji Święta Bożego Narodzenia trwają dwa dni. Pierwszym jest dzień 25 grudnia uznawany w Kościele Katolickim jako święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Drugi dzień to święto Szczepana męczennika.

Samo Boże Narodzenie jest bardzo ważnym świętem, nasyconym zwyczajami. Nasze domy w tym czasie przepełnia specyficzny klimat dzięki przystrojonym domom, choinkom, stołom świątecznym, wypiekom i smakowitym tradycyjnym potrawom. Zwyczaje wigilijne są w wielu rodzinach bardzo ważne i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jednym z nich jest udział w  mszy o północy odprawiana w nocy z 24 na 25 grudnia.

W dzień Bożego Narodzenia spożywamy wraz z rodziną uroczysty obiad, jest to także czas refleksji i okazja do spotkań z osobami, które bardzo rzadko widujemy. Mianem Boże Narodzenie określa się nie tylko pierwszy ze świątecznych dni, ale także drugi 26 grudnia. Obchodzony jest na pamiątkę męczeńskiej śmierci świętego Szczepana.

Doskonale w tradycję Bożonarodzeniową wpisał się święty Mikołaj. Znają go dorośli i dzieci na całym świecie. Obdarowuje nas prezentami co najmniej 3 razy w okresie zimowym: 6 grudnia, w Wigilię, czasami także w Boże Narodzenie. Powszechnie znany jest zwyczaj dawania prezentów „na gwiazdkę” lub „pod choinkę”. I to właśnie choinka jest nieodłącznym atrybutem świąt. Jej strojenie, blask światełek i ozdób nadają niepowtarzalny charakter każdemu domostwu. Niegdyś w zwyczaju było wieszanie pod sufitem gałązki zwanej podłaźniczką, przystrajanej orzechami, ciastkami, bibułą i jabłkami.