Msza pasterska

Można powiedzieć, że pasterka jest pierwszą mszą odprawianą w Boże Narodzenie. Odprawiana jest wszędzie o północy i ma szczególny charakter, ponieważ biorą udział w niej całe rodziny, aby wspólnie śpiewać pieśni Bożonarodzeniowe i modlić się z okazji narodzin Jezusa. W dawnych czasach w dzień Bożego Narodzenia Kościół miał obowiązek odprawiać trzy msze pierwszą z nich była właśnie pasterka. Symbolika cyfry trzy dosyć wyraźnie zaznacza się w Piśmie Świętym i związana jest z wieloma wydarzeniami.

Natomiast w odniesieniu do Bożego Narodzenia i pasterki związana jest przybyciem Trzech Króli, którzy złożyli dary u stóp nowo narodzonego Jezusa. Nazwa tej mszy pochodzi zapewne od słowa pasterz. Kiedy Jezus Chrystus przyszedł na świat pasterze czuwali przy stajence, modląc się.

Pasterka jest jedną z najważniejszych tradycji Bożonarodzeniowych– to jedyna taka msza w roku. Pasterce towarzyszy niezwykła atmosfera, w wielu kościołach schola przygotowuje śpiewy. Wiele osób idzie tylko na pasterkę, nie idąc już na inne msze w Boże Narodzenie, ponieważ udział w niej jest równoznaczny z udziałem w normalnej liturgii. Jednak można pójść dwa razy, ponieważ podczas każdej z mszy są inne czytania, jest to pewien walor, zwłaszcza, że jest to ważne święto.

Wszyscy ci, którzy nie mogą z różnych powodów uczęszczać na mszę pasterską, mogą ją obejrzeć za pośrednictwem telewizji lub Internetu. Co roku możemy oglądać transmisję pasterki z Watykanu, której przewodniczy papież. Msza jest odprawiana w Bazylice Świętego Piotra i zawsze uczestniczy w niej kilka tysięcy osób. Jest to szczególne wydarzenie zwłaszcza gdy można w nim uczestniczyć na żywo. Bazylika Świętego Piotra ma specyficzny charakter, a świąteczny wystrój podczas mszy pasterskiej podkreśla niecodzienną atmosferę i radosne święto. Chociaż z homilii papieskiej nieraz płyną ostre słowa krytyki, to są one bardzo pouczające i dają wiele do myślenia, zmuszając do zadumy i zmiany postępowania na lepsze.

Uroczysta pasterka odbywa się także w Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem. W Polsce jednym z ciekawszych miejsc, gdzie odprawia się pasterkę jest kopalnia soli w Wieliczce. Nabożeństwo odbywa się 100 metrów pod ziemią w Kaplicy Świętej Kingi.