Tradycyjne dania na Boże Narodzenie

Wigilia to dzień poprzedzający Boże Narodzenie i jednocześnie wyczekiwanie na narodziny Jezusa. Z tym dniem związane są różne ciekawe zwyczaje i bogata tradycja kultywowana przez wiele lat przez nasze mamy i babcie. Jedną z tradycji jest 12 potraw na wigilijnym stole. Stół powinien być dopasowany wielkością do liczby członków rodziny. Nie powinno na nim zabraknąć karpia, chociaż może być także inna ryba. W sklepach można zakupić prawdziwego karpia, ale nie każdy ma czas i umiejętności, aby zajmować się jego zabijaniem i patroszeniem. Znacznie lepiej kupić gotową rybę w sklepie. Karp występuje w wielu daniach wigilijnych i jest w zasadzie znakiem rozpoznawczy nadchodzących świąt.

Nie może zabraknąć uszek z grzybami i barszczu. Chociaż  w wigilię od jakiegoś czasu nie obowiązuje post i można przyrządzać dania mięsne, to w wielu domach potrawy bezmięsne są uznawane za element tradycji i post jest zachowany.

Na każdym stole wigilijnym zestaw potraw jest zapewne inny, ale jest kilka dań, które występują zawsze. Są to między innymi ryba, grzyby, barszcz i mak. We wszystkich prawie regionach na stole powinna znaleźć się kapusta, z której przyrządza się gołąbki lub spożywasię ją z grochem.

Nie każdy może pozwolić sobie na przygotowanie 12 potraw ze wglądu na ich czasochłonność. Poza tym czasami nie jesteśmy w stanie wszystkich spróbować. Jeśli chodzi o napoje najbardziej popularny na Wigilię jest kompot z suszonych śliwek. Ma on specyficzny aromat, który na stałe towarzyszy potrawom wigilijnym.Oprócz karpia zaszczytne miejsce na naszych stołach zajmuje ulubiony śledzik.

Wedle zwyczaju, potrawy powinno się przygotowywać bez dodatku tłuszczów zwierzęcych. Przykładem może być barszcz, który gotujemy bez dodatku kostki rosołowej i bulionu. Ma on bogaty smak i ładny kolor. Przygotowując jedzenie na wigilijny stół można oczywiście korzystać z tradycyjnych, sprawdzonych przepisów, ale odrobina nowoczesności i świeżości nie zaszkodzi. Obecnie Internet jest skarbnicą wypróbowanych i opublikowanych prze internautów przepisów. Korzystanie z takich porad czasami ułatwia i skraca czas pracy.