Szopki bożonarodzeniowe

Szopka Bożonarodzeniowa jest bardzo wyrazistym symbolem Świąt Bożego Narodzenia oraz kolędniczym atrybutem. Najczęściej jest to makieta przedstawiająca szopę betlejemską. Szopki mają przeróżną formę, mogą być miniaturkami bardzo misternie wykonanymi lub rzeczywistej wielkości.

Spotkać można także żywe szopki, jak ta przy ulicy Franciszkańskiej w Krakowie. Jej organizatorami są klerycy z Seminarium Duchownego Franciszkanów w Krakowie. Szopkę można oglądać przez trzy dni w Wigilię oraz Święta Bożego Narodzenia. Przy niej odbywają się a także koncerty, jasełka oraz śpiewy przy rozpalonym ognisku trwające nieraz do późna. To imponujące widowisko, które warto zobaczyć. Jest to jedna z najpiękniejszych polskich szopek, są tam żywe zwierzęta takie jak kozy, owce a nawet osiołek z ogrodu zoologicznego.

W kościołach także powstają szopki, mogą mieć formę jaskini lub stajenki. W każdej z nich znajduje się mały Jezus, jego rodzice, zwierzęta, pasterze, Trzej Królowie, a także Gwiazda Betlejemska i anioły. Wielu kolędników , zwłaszcza dzieci wędrują po domach z małą własnoręcznie wykonaną szopką.

Na tle polskich szopek najwyraźniej odznaczają się krakowskie szopki. Posiadają one własne cechy architektoniczne i są mistrzowsko wykonane. Co prawda nie przypominają ubogiej stajenki ani zimnej groty, ale są przepiękne, mają swój urok i klimat przypominający krakowskie budowle i zabytki. Od 1937 roku odbywa się także Konkurs Szopek Krakowskich. Jego pomysłodawcy uznali, że będzie to dobry sposób na podtrzymanie tradycji szopkarskiej.

Obecnie organizacją tego rodzaju imprezy kulturalnej zajmuje się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Dzięki temu corocznemu konkursowi wykształcił się nowy rodzaj szopki zwanej konkursową. Znajdują się w niej nieruchome lub napędzane mechanizmem elektrycznym figurki, posiada ona niezwykłe walory estetyczne i spełnia głównie rolę estetyczną.

Dzisiejsze szopki krakowskie już nie służą do odgrywania scen teatralnych przy pomocy kukiełek, a jedynie do podziwiania. Wykonuje się je z drewna lub sklejki, natomiast figurki to nie tylko Matka Boska, mały Jezus i Józef, w krakowskich szopkach znalazły miejsce takie legendarne postaci jak: Pan Twardowski, Lajkonik a nawet Smok Wawelski i historyczne: Mikołaj Kopernik, Jan Paweł II.