Wigilijne zwyczaje

Wigilia zawsze była jest i będzie dniem szczególnym podobnie jak Boże Narodzenie. Nasze domy przepełnia miła i rodzinna atmosfera, a w powietrzu unosi się zapach najsmakowitszych wypieków i tradycyjnych dań wigilijnych. To właśnie z wigilią wiąże się najwięcej zwyczajów i swoistych rytuałów.

Do dzisiaj zachowało się zaledwie kilka, natomiast staropolskie wigilie były przepełnione tradycją. Każdy musiał uczestniczyć w przygotowaniach wigilijnych, ponieważ gwarantowało to pomyślność. Co ciekawe obyczaj staropolski mówił, że dań wigilijnych powinno być nieparzyście. Wierzono bowiem, że to zapewni urodzaj w nadchodzącym roku. Potrawy te musiały być przygotowane z darów ziemi: plonów pola lasu i ogrodu. Zwyczaj, który kultywuje się dzisiaj to wyczekiwanie na pierwszą gwiazdę. Wtedy już można złożyć sobie życzenia i przełamać opłatek wigilijny. Wypieka się białe i kolorowe opłatki, te ostatnie przeznaczone są dla zwierząt domowych.

Do zwyczajów wigilijnych należy także zaściełanie stołu obrusem, pod którym powinno znaleźć się siano. O ile liczba potraw miała być nieparzysta, to liczba zasiadających powinna być parzysta. Jedno miejsce przygotowywano puste dla niespodziewanego gościa lub kogoś nieobecnego. Do dzisiaj uważa się w wigilię nie powinno się z nikim kłócić, ponieważ jaki dzień wigilijny, takie będą kolejne dni w nowym roku.

Natomiast po wieczerzy wigilijnej w zwyczaju jest śpiewanie kolęd i obdarowywanie się prezentami gwiazdkowymi. Uczęszczanie na pasterkę także jest jednym ze zwyczajów, kultywowanych przez całe rodziny. Chociaż wiele z kultywowanych zwyczajów uważa się za wywodzące się z tradycji pogańskiej na stałe zadomowiły się w naszej kulturze i wielu z nas nie wyobraża sobie bez nich Wigilii.

W każdym kraju także są zupełnie inne zwyczaje i obrzędy i tak na przykład łamanie się opłatkiem funkcjonuje tylko w Polsce i na Litwie, a w wielu krajach nie ma mszy pasterskiej o północy. Polska jest pod tym względem krajem bardzo tradycyjnym, chociaż wiele osób zamiast spędzać święta i przygotowywać Wigilię w domu, wyjeżdża w góry lub inne miejsca. Każdy spędza ten czas na własny sposób.