Piękne życzenia i kolędy bożonarodzeniowe

Chociaż dzisiejsze czasy to era komputerów, poczty elektronicznej i krótkich wiadomości tekstowych wysyłanych za pośrednictwem telefonów komórkowych, wiele osób podtrzymuje zwyczaj tradycyjnego wysyłania życzeń . Mimo iż wymaga to poświęcenia czasu, wysyłamy kartki świąteczne za pośrednictwem  poczty. Trzeba to zrobić przynajmniej tydzień przed świętami, ale jest to bardzo miła forma pamięci o rodzinie i przyjaciołach w okresie Bożonarodzeniowym.

Życzenia, które widnieją na kartkach świątecznych mają przeróżną formę od bardzo krótkich do tych najwymyślniejszych układających się w wiersz. Można je znaleźć gotowe w zakupionych kartach lub poszukać czegoś oryginalnego w Internecie. Obecnie wiele portali i stron poświęconych jest tej tematyce.  Przepiękne życzenia i kartki świąteczne można wysyłać również za pomocą poczty elektronicznej. Dochodzą one znacznie szybciej niż te tradycyjne pod warunkiem, że adresat ma dostęp do Internetu i będzie mógł ją odczytać. Najczęściej życzymy sobie zdrowia i pomyślności w Nowym Roku.

Osobną formą tradycji jest śpiewanie kolęd. Są to pieśni o charakterze religijnym, które początkowo wywodziły się z tradycji ludowej. Jest ich bardzo wiele, a każdy kraj ma swoje kolędy. Jedną z najsłynniejszych jest „Cicha noc”, powstała ona w Austrii, ale znana jest na całym świecie. Najstarsza polska kolęda pochodzi z początków XV wieku. W naszym dorobku kulturowym znajduje się ponad 30 kolęd. Wykonuje się je przy stole wigilijnym oraz przez cały okres Bożego Narodzenia aż do święta Matki Bożej Gromnicznej, kiedy to ten czas się kończy.

W naszej polskiej tradycji funkcjonuje także kolędowanie po domach. Najczęściej ma to miejsce już w drugi dzień świąt i trwa do Święta Trzech Króli. Grupy kolędnicze wędrują od domu do domu, wykonując kolędy. Niegdyś takie kolędowanie miało formę przedstawienia, w której brały udział takie postaci jak turoń, diabeł, Herod, śmierć, a ich atrybutem jest kolorowa, kręcąca się gwiazda betlejemska często także mała szopka Betlejemska. W powiązaniu z tą tradycją w szkołach i teatrach urządza się także większe przedstawienia zwane jasełkami, podczas których także wykonuje się kolędy.